Preview: 2014/15 UEFA Champions League – First and Second Qualifying Rounds – Draw
Today at 12.00 CET, live on www.uefa.com, the draw for 2014/15 UEFA Champions League First and Second Qualyfing Round will be held at Nyon in Switzerland.
The teams have previously been divided in few groups of 10 or 12 teams, equally divided between seeded and unseeded teams: here’s our guide.
FIRST QUALIFYING ROUND
FC Levadia Tallinn (EST)
HB Tórshavn (FRO)
FC Santa Coloma (AND)
FC Banants (AND)
SP La Fiorita (SMR)
Lincoln FC (GIB)
Seeded teams to get
FC Santa Coloma
Seeded teams to avoid
FC Levadia Tallin
Unseeded team to get
SP La Fiorita
Even if they look like the best Sanmarinese team in the recent years, being able to field at least three players who played in Italian Serie B not many years ago: they should be able to defeat FC Santa Coloma.
Unseeded team to avoid
Banants Yerevan
Maybe Lincoln Red Imps as well, I’d rate them on the level of Faroese teams.
Group 1
FC BATE Borisov (BLR)
Maccabi Tel-Aviv FC (ISR)
FC Sheriff (MDA)
NK Maribor (SVN)
FK Aktobe (KAZ)
FC Dinamo Tbilisi (GEO)
KS Skënderbeu (ALB)
Winners first qualifying round match 1
HŠK Zrinjski (BIH)
FK Sutjeska (MNE)
Group 2
Celtic FC (SCO)
AC Sparta Praha (CZE)
FK Partizan (SRB)*
Debreceni VSC (HUN)
ŠK Slovan Bratislava (SVK)
FK Ventspils (LVA)
Malmö FF (SWE)
KR Reykjavík (ISL)
The New Saints FC (WAL)
Cliftonville FC (NIR)
Winners first qualifying round match 2
Winners first qualifying round match 3
Group 3
FC Steaua Bucureşti (ROU)
GNK Dinamo Zagreb (CRO)
PFC Ludogorets Razgrab (BUL)
Legia Warszawa (POL)
Qarabağ FK (AZE)
HJK Helsini (FIN)
F91 Dudelange (LUX)
Strømsgodset IF (NOR)
Saint Patrick’s Athletic (IRL)
Valletta FC (MLT)
Rabotnicki (FYM)
VMFD Žalgiris (LTU)
*Pending CFCB decision
Seeded teams to get
FK Ventspils
FK Qarabag (maybe)
FK Aktobe (maybe)
FC BATE (in order to be seeded in the Third Round)
Sheriff Tiraspol (in order to be seeded in the Third Round)
Dinamo Zagreb (maybe, in order to be seeded in the Third Round).
Seeded teams asolutelt to avoid
Staua Bucarest
Celtic FC
AC Sparta Praha
Seeded teams to avoid
Legia Warsaw
Ludogorets Razgrad
Unseeded teams to get
Teams from First Round
Cliftonville
Rabotnicki
The New Saints
Valletta FC (maybe)
Sutjeska (maybe)
Teams to avoid
Dinamo Tblisi
Stromgodset
KR (maybe)
Skenderbreu (maybe)
St. Patricks (maybe)
Zalgiris (maybe)
Teams absolutely to avoid
Malmo FF
Commenti recenti